Crossfit Nedir ?

BURADASIN
Crossfit Nedir ?, Crossfit Nasıl Yapılır ?,

Crossfit Nedir ?

Crossfit Nedir ?, son zamanlarda çok popüler olan bir antrenman türüdür. Mutlaka crossfit adını duymuşsunuzdur, peki nedir bu crossfit ?

Crossfit, halk dilinde fitness’a benzetilirse’de fitness ile hiç bir şekilde bağlantısı bulunmamaktadır. Crossfit ilk olarak amerikada çıkmıştır ve çıkışında temel olarak 10 fiziksel özelliğin gelişimini hedeflemektedir. Aslında crossfit, fitness gibi tek bir bölgeyi çalıştırmaz birden çok kas ve eklemleri çalıştırır ve tüm vücudu güçlendirir, sıkılaştırır.

Crossfit Nedir ?, Crossfit Nasıl Yapılır ?,

Crossfit Nedir ?, Crossfit Nasıl Yapılır ?,

Crossfit Nedir, Crossfit Nasıl Yapılır ?

Crossfit antrenmanlarını 7 yaşından 70 yaşına kadar herkes yapabilir. Fakat herkes her antrenmanı yapamaz, zor antrenmanları yapmak için crossfit antrenmanlarını düzenli yapıp güçlenmek gerekir. Crossfit antrenmanları grup halinde yapılır genellikle bir devre 10-30 dk arasında sürmekte ve toplu bir halde yapıldığı için sosyal bir etkilik gibi gelecek ve hiç sıkılmayacaksınız. Sizlere bir tavsiye vermek istiyorum eğer sizde crossfit merkezlerine kayıt olmak istiyorsanız size tavsiye ederim özellikle arkadaş grubu ile gidildiğinde hem sıkılmayacak hemde rekabet duygusu yaşatmakta

Crossfit Nedir, Crossfit Antremanları Nasıl Yapılır ?

Crossfit antrenmanlarında traktör/araba lastikleri, balyoz, kızak, tırmanma halatları, barfiks demiri, dumbell, gibi normal fitness merkezlerinde kullanılan aletlerden farklı olarak traktör lastikleri gibi garip farklı şeyler ile yapılmakta ve bu olay kasları şoklar, bu olay kasları şokladığı için normal fitness antrenmanlarından daha sağlıklıdır. crossfit normal fitness merkezlerinde uyguladığımız antrenmanlardan daha farklı olarak haftanın 4-5 günü yapmak gerekir ve normal fitness salonlarında uyguladığımız antrenmanlardan daha az bir dinlenme süresi vardır normalde 3 set yapıp set aralarında 30 saniye bekliyorsak bu durum crossfit antrenmanlarında 5 set set araları 15 saniye olmaktadır.

Crossfit Nedir, Evde Yapılabilir mi ?

Evde crossfit yapılabilir fakat yetersiz kalır, her ne kadar yapmayı isteseniz’de evde belli bir zamandan sonra sıkılacaksınız. Bu yüzden evde crossfit pek önermiyorum, eğer evde crossfit çok yapmak istiyorsanız crossfit antrenmanlarını crossfit merkezlerinden ve internetten bulabilirsiniz kendinize uygun olarak belirlediğiniz evde yapabiliceğinize inandığınız haraketleri bir kağıda not alıp barfiks demiri, dumbell gibi yardımcı aletler ile yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Beslenme adlı makaleyi incelemenizde fayda var 🙂

Bu Yazi Toplam da 334 Görüntüleme okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Yorumlar (4 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHEX