Fitness Nedir ?

BURADASIN
Fitness Nedir-2 ?

Fitness Nedir ?

Fitness Nedir, Ülkemizde ne yazıkki body building sporu ile özdeşleştirilir. Fakat fitness sağlıklı yaşam, düzenli formlu olmak için yapılan bir çok egzersize denir. Fitness diğer spor dallarından farklı olarak kasların tek tek çalıştırıp, sıkılaştırıp, güçlendirilmesi hedeflenir.

Fitness Nedir ?

Fitness Nedir ?

Fitness nedir ne işe yarar ?

Fitness aslında tüm spor dallarının temelini oluşturmaktadır. Çünkü her spor dalında vücütta ağırlıklı kullanılan kas grupları vardır. fitness ise tüm kas gruplarını çalıştırır, sıkılaştırır ve güçlendirir. fitness öncelik olarak gelişmek için değil sağlıklı yaşam için yapılır. Fakat ne yazıkki gençlerimiz sağlıklı yaşam yerine kaslı gözükmek uğruna vücüduna zararlı olan steroidler (ilaçlar/iğneler) kullanmaktadır. burda kesinlikle supplementler hakkında bir kötü tavrım yoktur supplementler takviyedir benim bahsetmek istediğim insan sağlığına kesinlikle zararlı olan bilim tarafından kanıtlanmış steroidlerdir.

Fitness nedir yararları / faydaları nelerdir ?

Fitness yaparken vücüdumuzda bol sayıda östrojen, endorfin ve testesteron hormonu salgılanır. buda fitness sporunu yapan bir kişinin psikolojik olarak daha iyi ve daha zinde hissetmesini sağlamaktadır. fitness yapan birinin vücüdu forma girer ve özgüveni artar, metobolizması hızlanır, enejisi artar, uyku düzeni kurulur, insanın psikolojisi iyileştiği için stresten uzaklaşır, daha sağlıklı daha olumlu ve daha hızlı düşümeyi sağlar, kalp ve damar sistemini güçledirir.

Fitness nedir nasıl yapılır ?

Fitness her yaşa, vücüda, amaca, hayat tarzına, vücüt tipine göre birbirinden farklı olarak bir uzman tarafından takip edilen çalışma programı olmaktadır. yani kısaca fitness nasıl yapılır konusuna gelirsek her kişiye göre özel bir program hazırlanır ve bu programa kişi uyarsa faydasını görür. 16 yaşında fitness sporuna başlıyabilirsiniz.

Fitness Nedir-2 ?

Fitness sporuna başlarken mutlaka risklerini öğrenmek gerekmektedir. Uygun kıyafet ve uygun bir spor ayakkabısı şarttır. uzman eğitmenlerin verdiği fitness programına uyulmalı ve onların verdiği programın dışına çıkmamalısınız, antremana başlamadan önce mutlaka streching dediğimiz ısınma haretlerini yapmalısınız yoksa sakatlanırsınız. Ağırlık çalışırken ise haraketlerin doğru yapılmasına dikkat edilmelidir. yani 5 kiloluk dumbell ile zorlanıyorsak bunu 2kg ile yapıp hareketi doğru yaparsak daha çok fayda sağlarız. önemli olan yüksek ağırlık kaldırmak değil hareketi doğru yapmaktır.

Dilerseniz bir sonraki yazımız olan zumba nedir adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu Yazi Toplam da 522 Görüntüleme okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Benzer Yazilar

Organik Yaşam

Organik Yaşam ve Fitness

Aralık 28, 2016
Crossfit Nedir ?, Crossfit Nasıl Yapılır ?,

Fit Kalmanın Sırları

Kasım 7, 2016

Yorumlar (2 Yorum)

  • Kani Başpınar

    Aslında insanların günlük hayatında uygulaması gereken birşey. Sağlık için 🙂

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHEX