Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz | 3 Altın Kural

BURADASIN
Sağlıklı-Beslenme-Fitnessblogtr.com

Ramazanda Beslenme

Ramazan ayında özellikle oruç tutanların beslenme konusunda dikkatli olması gerektiğinden ramazanda beslenme için uzmanlar tarafından önerilen şekilde daha hafif ve tok tutacak yiyeceklerin tercih edilmesi gerekir. Oruç tutan kişilerin günlük beslenme düzenleri değişeceğinden bu konuda özellikle daha dikkatli ve doğru şekilde seçim yapılması önemlidir.

Yanlış beslenme çoğu zaman kişilerin sağlık sorunları yaşamasına neden olabileceğinden özellikle bu dönemde daha dikkatli olunması gerekir. Ramazan ayında özellikle üç ana öğünün değişmesi ve sadece iki öğüne düşmesi nedeniyle tercih edilecek olan yiyecekler özellikle hamur işi gibi ağır yiyeceklerden kaçınılması gerekir.

Ancak öğünlerin değişmesi nedeniyle daha çok tatlı, kırmızı et, hamur işi, pilav, ekmek, makarna gibi ürünlerin tüketimi artmaktadır. Bu durumda kişinin gün boyunca aç kalması ve bir anda bu tür yiyeceklere yüklenmesi bünyesine ağır gelebilir. Bu nedenle daha çok yeterli ve dengeli beslenme konusunda dikkatli davranılması önemlidir.

Sağlıklı-Beslenme-Fitnessblogtr.com

Sağlıklı-Beslenme-Fitnessblogtr.com

Ramazanda Nasıl Beslenmek Gerekir?

Ramazan ayı boyunca oruç tutacak olanların özellikle ağır yiyeceklerden uzak durması ve daha çok hafif olan ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Özellikle ilk aşamada oruç açılırken çorba içilmesi midenin rahatlamasını sağlayacağından önemlidir. Daha sonrasında ana öğün ve ara öğünlerin seçimin de aşırı yağlı olmayacak et yemekleri veya sebze yemekleri yanı sıra salata ve hafif ara öğünler tercih edilebilir.

Bir anda oruç açıldıktan sonra aşırı derecede yemek yenilmesi yerine özellikle ara ara yemeklerin dinlenerek yenilmesi midenin daha rahat şekilde hazmetmesini sağlamaktadır. Yeterli ve dengeli beslenme ramazan boyunca beslenme konusunda doğru bir seçim olacaktır. Aşırıya kaçmak özellikle iftar ile sahur arasındaki mesafenin kısa olması nedeniyle sahurda yeteri kadar beslenme konusunda sorun yaşamasına neden olabilir.

İftar ve sahur arasındaki kalan sürede özellikle kişilerin ara ara hafif gıdalar ile beslenmesi ve bir anda oturup fazlaca yemek yenilmesinden daha iyidir. Bu nedenle oruç açıldıktan sonra yemek hafif olacak şekilde tercih edilmeli ve daha sonrasında sahur ile yatma süresinin ayarlanması gerekir. Özellikle bu sürede ağır hamur işi gibi gıdaların tüketilmesi kişilere hem hazım sorunu yaşamasına hem değer rahatsız olmasına neden olacaktır.

Oruç Tutarken Beslenme Önerileri

Oruç tutanlar ramazan ayı süresi boyunca özellikle dengeli ve yeterli şekilde beslenmeleri gerekiyor. Ayrıca öğünlerin sahur ve iftarda iki öğün olmasının yanı sıra daha sonrasında 1,5 saat ara ile iki öğün şeklinde düzenlenmesi gerekir. Oruç tutarken mutlaka sahur yapılması gerektiğinden özellikle sahurda tercih edilecek olan gıdaların hafif ancak tok tutucu olması gerekir.

Gün içerisinde oruç tutarken sıkça acıkan kişilerin özellikle sahurda tercih ettiği yiyecekler daha çok tok tutucu özelliği sahip olması durumunda gün boyunca daha rahat edilmektedir. İftarda özellikle peynir, zeytin ve domates gibi kahvaltılık ürünlerin yanı sıra çorba gibi hafif yemeklerle başlanması gerekir. Daha sonrasında 10-15 dakika ara verilerek ana yemeklere geçilmesi midenin daha rahat şekilde yemekleri hazmetmesini sağlamaktadır.

Gün içinde vücudun tüketmiş olduğu sıvının alınması için özellikle iftar ile sahur arasında kalan süre içerisinde mutlaka su, taze sıkılmış meyve suyu veya ayran gibi sıvı gıdaların tüketilmesi gerekir. İftarda tek oturuşta büyük porsiyon tercih edilmesi özellikle rahatsızlık duyulmasına neden olacağından bu konuda daha küçük ve ara ara yiyeceklerin tüketilmesi gerekir.

Orucun açılması ile birlikte hızlı yemek yemekten kaçınılması gerekir. Daha çok yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yenilmesi gıdaların iyice hazmedilmesi için etkili olmaktadır.

Bu Yazi Toplam da 19 Görüntüleme okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz | 3 Altın Kural Konusuna Ait Etiketler

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHEX