Robotik Gelişmeler Nedir ?

BURADASIN

Robot insanlar tarafından bazı işlerin tam yada bir kısmını yapmak üzere tasarlanmış makinelerdir.

Robotik Gelişmeler

Robotlar radyo dalgaları, ses buton yardımı vb. komutsal işlemler ile çalışır. Öncelerden robotlar metal malzemeden insan yapısına benzer yapılmaya çalışılırdı. Günümüzde ise bir kutu veya değişik bir şekle sahip robotlarda yapılmaktadır. Robotların kumanda sistemleri elektronik devrelerle kurulmuş olup , fotosel, eletromanyetik ,hidrolikler, pistonlar ve bu yapılara benzer bir çok teknik parça ile çalışır ayrıca bu parçalara da ilave edilmektedir.

Otomatik uçabilen uçaklarda birer robot örneğidir aslında . Jiroskop ve hidrolikle çalışan kanatlar ile uçan bu uçakların kontörlü radyo dalgaları ile uzaktan bir operatör yardımı ile yapılmaktadır.

Tarihte ilk otomat yürü robotların yapımı M.Ö.100 yıllardan İskenderiyeli Hero tarafından yapılan kanat çırpan ve su içen kuşlar şeklinde yapılmıştır. Ama bu konuda kesin bir belge yoktur. Sadece olduğu iddaa edilir. Diyarbakır Sultanı Artukoğlu Nasreddin’e hizmet etmiş Cizreli Ebu’l-İz tarafından yapılan suyun akıcılığından ve ağırlığından yararlanarak çeşitli robotlar yapmıştır. Bu konuyla ilgili belge ve bilgilerde mevcuttur.

Robotik gelişmeler nedir ?

Teknolojide robotlar ön plandadır. Robotik gelişmelerin en büyük nedeni 1690 yıllarda mikro elektronik ve bilgisayar teknolojisinin gelişmesidir . Bu nedenle daha hızlı çalışan karmaşık işleri yapan robotlar yapılabilmiştir. Örnek verilecek olursa Montaj robotları özelliklede otomobil sanayisinde kullanıma başlanmış. Montaj hatlarının otomatikleşmesini sağlayan bilgisayar kontrolü robotlar devreye girmiştir. Tek kollu olan bu robotlar, insan oğlunun el kolunun taklididir aslında, parça tutmak, parçayı taşımak , kaynak veya lehim yapmak gibi işlemleri yapmaktadır.

Robotik gelişmeler sonucunda. Uzay araştırmalarında ,uzay araçlarında, uzay mekiği adı verilen robotlar kullanılmaya başlanmıştır. Nükleer araştırmalar robotlar olmadan yapılması insan sağlına zarar verebilir bu nedenle bu alanda da kullanımı yaygındır. 1984 yılına gelindiğinde ise Guasar adlı bir firma tarafından yapılan bir robot , hafızasına 5000 kelime yerleştirilerek insanlar ile karşılıklı konuşturulmuştur. Bu sayede robotik gelişmenin eseri olan bu yapay zeka gücünü bizlere göstermiştir.

Robotik Gelişmelerin önemi

Günümüzde ise robotlar montaj hatların da,bir şeylerin bir yerden bir yere taşınmasında, insan oğlunun taşıyamayacağı yükleri taşımada, uzay araştırmalarında, fotoğraf çekilmesinde , çekilen fotoğrafların incelenmesinde , tehlikeli görevler ve bunlara benzer çoğu görevde yer almaktadırlar. Gelişimden bu yada evrenleri incelendiğinde insan oğlunun artık bir vazgeçilmesi olmuştur robotlar.
Kendi kendine gidebilen otobüsler , uçaklar. İnsan kontörlü dışında çalışan cihazlarla artık robotlar yapay zekaları ile bizlere kendilerini göstermektedir. Türkiye robotik gelişmeler insansız araçlardan biri olan ANKA ile en büyük örneğini elde etmiş ve bunu izleyen AKINROBOTICS tarafından yapılan Akıncı adlı robotlarda bunların arasından yer almaştır.

Ne kadar ülkemizde örneği olsada aslında bu robotları yapmak maliyetli ve parça alımı konusunda sıkıntılıdır. Ülkemizde maleseff bir robot yarışmasına bir şeyler yapmak istediğinizde 5 tl lik bir parça siz alan kadar 25tl belki de daha fazla bir fiyata ulaşmaktadır. Bu nedenler üniversite veya lisedeki robot meraklı dostlarımızın kendileri geliştirmeleri zorlaşmakta. Ülkemizde ise robotik gelişmelerin aratmasına engel olmakta. Bu yüzden ülkemizin bu konularda iyi olabilmesi için malzeme elde etme sorunu çözüp gençlerimize yol göstermeleri gerekmektedir .

Bu Yazi Toplam da 50 Görüntüleme okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Robotik Gelişmeler Nedir ? Konusuna Ait Etiketler

Yorumlar (5 Yorum)

  • yazın için teşekkür ederim çok faydalı bir yazı olmuş, sizin sayenizde robotik gelişmeler hakkında güncel bilgilere sahip oldum. Robotik gelişmeleri takip eden herkesin okuması gereken bir yazı.

  • Robotik gelişimler bir insana neler katabilir şimdi anladım.

    • evet gerçekten robotlar insana bir sürü şey katabiliyor. Geleceğimizde Robotik şeyleri çok göreceğimize eminim.

  • Kadir Emre Parlak

    Robotik Gelişmeler çağımızın gereği çok önemli burada da gerçekten önemini güzel açıklamışsınız.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHEX