Sağlıklı Bir Bedene Kavuşmak İçin Yapılması Gerekenler

BURADASIN

sigara-bırakma

sigara-bırakma

Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek adına yapılması gereken adımlardan biri olan ve rahat nefes almak için sigara bırakma yöntemlerini denemektir. Sigara insanı yaşamı boyunca bağımlı tuttuktan sonra öldürmek için gerekli olan nikotini vücuda sağlayan ustaca yapılmış bir üründür.

Sigara uzun süre kullanıldığında bırakılsa dahi eski hale gelmenin pek mümkün olmadığı sağlık sorunlarını sırtımıza yük olarak bırakmaktadır. Sigara bırakma, uzun süre nikotin bağımlısı olunduğundan ötürü başta her bağımlı için zor gelecektir. Sigarada bulunan azot oksit ve karbon monoksit gibi iki zehirli gaz mevcuttur.

Sigara yakmak ya da elde oyalanacak bir şeyin olması haz verebilir fakat sigaranın vücutta meydana getirdiği tahribatlardan bahsetmek sanırım sigaraya bakış açınızı değiştirecektir. Bu hastalıklardan başlıcaları;

 • Kalp ve damar tıkanıklarından dolayı kalp krizi riski,

 • Gözlerde görme kaybı,

 • Diş ve diş eti hastalıkları,

 • Ciltte hızlı yaşlanma,

 • Bur ger hastalığı,

 • Kemik erimesi,

 • Stres,

 • Performansta düşüklük,

 • Şeker hastalığı,

 • El ve parmaklarda güç kaybı,

 • Akciğer mide kanseri gibi birçok kanser çeşidi. Bunun yanı sıra kendimiz ile birlikte yanı başımızda bulunan tanıdığımız tanımadığımız birçok insan sigara kullanmakla birlikte zehirlenmedir.

  sigara-bırakma-2

  sigara-bırakma-2

   

Gebelik döneminde daha ceninken ebeveynin bağımlı olduğu sigarayla birlikte doğduktan sonra direkt bağımlı olup ve bazı kalıtımsal rahatsızları daha doğar doğmaz karşılayan bebekler dünyaya gelecektir. Sağlıklı nesiller için en kısa sürede sigara bırakma yöntemlerimizi öğrenmelisiniz.

Sigara bırakma yöntemlerinin yararları ise;

kan basıncınız normale dönecek, tat alma duyunuz eski haline dönecek ve yediğiniz içtiğinizden tat alacak, vücudunuz artık sigara kokmayacak, bırakmanın verdiği başarı sizi daha özgüvenli yapacak ve en önemlisi sağlığınız için harika bir adım atmış olacaksınız. Sigaranın vücutta bıraktığı bedeni lekeleyen her şeye elveda demiş olacaksınız. Çevrenizdekileri artık bağımlılığınız ile zehirlemiş olmayacaksınız.

Sigarayı bırakma yollarından başlıcaları elektronik sigara, akupunktur, hipnoz yöntemi sayılabilir. Hipnoz yöntemi ile sigarı bırakma yöntemi hemen herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Hipnoz ile sigara bağımlılığından kurtulur iken sigarayı kullanırken elde oyalanacak bir his oluşturması, can sıkıntısı, rahatlatma hissi, dudak tiryakiliği gibi kullanım için üretilen bahanelerin aslında kişinin kendini kandırmak için bulduğu yöntemlerden olduğu söylenebilir. Bu şekilde hipnoz yöntemi ile işlenen insan artık sigaraya ihtiyaç duymayabilir.

sigara-bırakma-3

sigara-bırakma-3

Bir başka alternatif olan elektronik sigara ise sigara içinde ki zararlı dumanlar yerine meyve aromalarının buharlaştırılması sonucu kullanılmaktadır. Bütçenizi ve en önemlisi sağlığınızı göz önüne alıp sigara kullanımı ne derece mantıklı düşünmeniz ve bir an evvel kararınızı verip harekete geçmeniz, sağlığınız için büyük kayıpların yaşanmasına engel olacaktır.

Sigarayı bırakarak sağlığınızı ve yaşam kalitenizi en üst seviyeye çıkartabilirsiniz. Sigarasız, sağlıklı bir ömür dileriz.

Bu Yazi Toplam da 36 Görüntüleme okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Benzer Yazilar

2K Hosting

Mayıs 16, 2017

Sakarya Prefabrik

Nisan 23, 2017

Yorumlar (2 Yorum)

 • Sigarayı bırakın net. Ayrıca her gün spor yapmalı.

  • Kesinlikle Semih bey, Sigara maddi manevi her türlü zararlı. Sigara içen kişiler maalesef düzenli spor yapamıyor sürekli nefesleri kesilmekte spor = fitness bu nedenle sigara içmemeye özen göstermeliyiz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHEX