Zumba Dansı Nedir ?

BURADASIN
Zumba Dansı Nedir

Zumba Dansı Nedir ?

Zumba Dansı, 1990 yılında dansçı Alberto ‘Beto’ Perez tarafından meydana getirilmiştir. Ve bu dans günümüzde çok popüler bir hale gelmiştir. Günümüzde genellikle çoğu fitness merkezlerinde yapılır ve bunun için her hangi bir ücret ödenmez. Zumba dansının bir çok faydası bulunmaktadır günümüzde bilgili, sağlık alanında uzman kişiler tarafından önerilen ve özellikle avrupa ülkelerinde çok popüler olan dans çeşididir, fakat maalesef ülkemizde bu dans çeşidi fazla bilinmiyor. Umarım’ki siz bu yazıyı okuduktan sonra fitness salonunuzdaki yetkiliye/öğretmene bu dans hakkında bir eğitim vermesini istersiniz ve bir çok kişi bu son derece önemli olan dansın farkına varır.

Zumba Dansı Nedir

Zumba Dansı Nedir

Zumba Dansı Nedir, Zumba Dansının Faydaları Nelerdir ?

Zumba Dansı, Dans ve aerobik figürler ile yapılan bir çeşit dans çeşididir. Zumba dansının faydaları sizleri zayıflatır, sıkılaştırır ve kondisyonunuzu iyileştirir. Bir çok zumba dansı çeşidi bulunmaktadır bunlardan en yaygın ve bilineni ise Aqua Zumba dediğimiz Yüzme havuzunda yapılan zumba egzersizleridir. Zumba dansı kişiye, yaşa ve kişinin kondisyonuna göre belirlenir.

Zumba Dansı ile nasıl zayıflanır ?

Zumba dansı ile belli bir ritme bağlı kalmaksızın sürekli farklı tempolarda yapılarak vücudun yağ yakmasına olanak sağlar. Zumba egzersizleri yapılırken genelde herkesin fitness merkezlerinde yaptığı ‘squat’ ve ‘lunge’ hareketleri yapılır. Zumba egzersizleri zayıflatmakla’da kalmaz vücudu sıkılaştırır ve güçlendirir.

Zumba Dansının Tarihçesi

1986’da, Perez, eğitmenliğini yaptığı aerobik derslikında kullandığı aerobik müzikleri kasetini unutmuş olduğu için arabasındaki, geleneksel salsa ve merenge müziklerinden oluşan kasetleri alır ve aerobik için geleneksel olmayan bu müziklerle tabiatçlama bir ders yapar. Öncelikle Kolombiya ‘da başarı eline geçiren bu biçimı, daha sonra Amerika ‘ya taşır (1999). Burada, Alberto Perlman ve çocukluk arkadaşı COO Alberto Aghion ile bir araya gelir ve bu üçlü, demo reel demosunu ortaya çıkarır. Bu demo hemen sonra bu konsept, Fitness Quest adlı şirket tarafınca lisanslanır ve doğrudan pazar kampanyalarına ve bir dizi ev videosu üretimine geçilir.

Zumba dansında çalınan şarkılar nelerdir ?

Zumba egzersizleri hızlı ve yavaş ritmli müziklerle direnç çalışmalarından doğar. Bu müzikler de cumbia, salsa, merengue, mambo, flamenko, Ça-Ça-Ça, reggaeton, soca, samba, oryantal dans, bhangra, hip hop, axé music ve tango dans stillerinde kullanılan müziklerdir.

Dilerseniz bir önceki konumuz olan fitness nedir adlı makalemize bakabilirsiniz 🙂

Bir sonraki yazımız olan Sağlıklı Beslenme adlı makaleyi incelemenizde fayda var 🙂

Bu Yazi Toplam da 572 Görüntüleme okundu


Bu Yaziyi Paylaş :

Benzer Yazilar

Crossfit Nedir ?, Crossfit Nasıl Yapılır ?,

Crossfit Nedir ?

Eylül 30, 2016

Yorumlar (5 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


TemaHEX